Merhaba kullanıcı; Sanalmekandan sana büyük teklif Eğer sitemize üye olup 50 konu açarsanız bu binkteki satışlardan sadece 1 tanesinden ücretsiz olarak yararlanabileceksin Unutma bu teklifimiz bayram bitene kadar geçerlidir
Sayfayı FaceBook'ta Paylaş

  hi de moruk

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ● Kurucu ●
  ● Kurucu ●

  1
  Uyarı :
  Sanal Mekan Bağımlılık Yapabilir !

  Cinsiyet
  Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 31/07/10
  Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 109
  Rep Puanı Rep Puanı : 3
  Rep Gücü Rep Gücü : 291
  Nerden Nerden : Nereye
  Yaş Yaş : 23

  hi de moruk

  Mesaj tarafından Admin Bir Paz Ara. 15, 2013 5:54 pm

  ARNAVUTLUK
  İŞKODRA KÖPRÜSÜ
  Arnavutluk'un kuzeyinde yer alan ülkenin önemli şehirlerinden biri.Özellikle sanayi ve turizm gelişmiştir.Nüfüsü 90.000'dir.Şehir,birinci dünya savaşında Avusturya-Macaristan,ikinci dünya savaşında ise İtalyanlar tarafından işgal edilmiş ve iki girişimde başarısız olunca İşkodra Arnavutlukta kalmıştır.Ülkede komünist rejim hakimken Kurşunlu Camii dışında bütün camiiler yıkılmıştır.Şehirde bakır ve deri fabrikaları bulunmaktadır.
  MURADİYE CAMİİ
  Arnavutluk'un Avlonya şehrinde 2.Murat tarafından 1435 senesinde yaptırılmıştır.15.yüzyılda Osmanlı devleti tarafından yapılan en önemli eserdir.Günümüze kadar iki önemli tadilat geçirmiştir.Muradiye Camii sadeye bir görüntüye sahiptir ancak çinilerin ve kemerlerin üstündeki ince işçilik görülmeye değer ve muhteşem bir eser ortaya çıkarıyor.
  BOSNA HERSEK
  GAZİ HÜSREV BEY HANI
  Gazi Hüsrev Bey Camii, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın kalbi sayılan Başçarşı'da yer almaktadır. Bey Camii olarak da bilinir. Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri olup, Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında Mimar Sinan'a inşa ettirilmiştir.
  SÜLEYMAN PAŞA CAMİİ
  Halk arasında çoğunlukla alaca camii olarak anılmaktadır. 1816 senesinde Süleyman Paşa yaptırmıştır. Camiinin altına dükkânlar yapılmıştır.Çarşı ile iç içe olması altında bulunan dükkânlar, canlı sokaklar Travnik’e can katmış ve bu nokta şehrin kalbi olmuştur.
  BULGARİSTAN
  MUSTAFA PAŞA KÖPRÜSÜ
  Kânûnî Sultan Süleyman'ın sadrâzamı Çoban Mustafa Paşa'nın 1529'da Mîmar Sinan'a Bulgaristan'da Meriç üzerinde yirmi kemerli olarak yaptırdığı köprüdür. Bu köprünün başındaki kasabaya da Cisr-i Mustafa Paşa Kazâsı (bugünkü Svilengrad) denilir.
  SEYFULLAH EFENDİ CAMİİ
  Avrupa'nın en eski camilerinden biridir.Kuruluş tarihi hakkında çeşitli tarihler varsada 1566 yılını kabul etmek daha uygundur. Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. En dikkat çekici özelliği geniş kubbesi ve minare yüksekliğidir. Bulgar makamlarının ve ırkçı partilerin faaliyetlerine rağmen cami bugün Sofya'da ibadete açık kalabilen tek camidir.
  MAKEDONYA
  ALACA CAMİİ
  Alaca Cami, Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde, bu şehirde akan Pena Nehri yakınında yer alır. Cami, 1438 yılında yapılmış, 1833 yılında Abdürrahman Paşa tarafından onartılmıştır. İnce işlemeli, görüntüsüyle de ihtişamı olan bir cami örneğidir. Adı da mimari yapısındaki alacalıktan, renklilikten kaynaklanır.
  HARABATİ BABA TEKKESİ
  Harabati Baba Tekkesi, Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan Kalkandelen şehrinde yer alır. Tekke, 1538 yılında Sersem Ali Baba veya Server Ali Baba adlarıyla anılan Bektaşi babası tarafından kurulmuştur.
  YUGOSLAVYA-SIRBİSTAN
  BELGRAD KALESİ
  Belgrad, Sava ve Tuna Nehirlerinin birleştiği bölgede kurulmuştur.M.S. 85 yılında Romalılar Belgrad’da ilk taştan kaleyi inşa etmişlerdir. Kalenin Romalılardan kalan kalıntıları hala mevcuttur. Bu kale, geçtiğimiz ikibin yıl boyunca, Belgrad’ın yöneticileri değiştikçe birçok kez yapılmış ve yıkılmıştır. Kale’nin son sahipleri Avusturyalılar ve Osmanlılar olmuştur.
  BAYRAKLI CAMİİ
   Bayraklı Camii, Osmanlı devrinde bugün Sırbistan'ın başkenti olan Belgrad'da inşa edilen cami. Cami 1575 yılı civarında yapılmıştır.Bayraklı Camiinin kim tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir.
  YUNANİSTAN
  DEFTERDAR CAMİİ
  1724 yılında Defterdar İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Adanın şehir meydanında bulunmaktadır.Tek şerefeli olan minaresi 1991 senesinde Evkaf İdaresi tarafından restore edilmiştir. Caminin minberi ve mihrabı sadelik arz etmektedir.
  BEYAZ KULE
  Halen Selanik'in simgesi olan bu kule Osmanlı Devleti tarafından Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmıştır. Mimarının Mimar Sinan olduğuna dair bazı iddialar vardır. Kule Osmanlılar tarafından Kale, Garnizon ve hapishane olarak kullanışmıştır. 1912'de Balkan Savaşlarının sonucu olarak Selanik Yunanlıların eline geçince kule sembolik bir vaftiz uygulaması olarak beyaza boyanmıştır. İsmi buradan gelmektedir. Ancak zamanla kule eski rengine dönmüştür.

   Forum Saati Paz Ara. 16, 2018 8:41 pm